ABD: Taliban, Kabil havalimanı saldırısını planlayan IŞİD liderini öldürdü

ABD, Afganistan’ın başşehri Kabil’deki havalimanında 2021 yılında gerçekleştirilen ve 183 kişinin hayatını kaybettiği atağın planlayıcısı olduğu öne sürülen IŞİD önderinin Taliban tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

AA’nın aktardığına nazaran, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, mevzuya ait yazılı açıklamasında, Kabil Havalimanı’nın Abbey Kapısı’na düzenlenen ve 13 ABD askeri ile en az 170 Afgan’ın hayatını kaybettiği taarruzların ‘fikir babası’ olduğu öne sürülen IŞİD/Horasan’ın üst seviye başkanlarından birinin Taliban tarafından düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğünü belirtti.

‘HAFTALAR EVVEL ÖLDÜRÜLDÜ, TEYİT EDİLMESİ VAKİT ALDI’

“Taliban’a, El-Kaide ya da IŞİD-H olsun, teröristlere inançlı sığınak sağlamamanın onların sorumluluğunda olduğunu açıkça belirttik” diyen Kirby, sırf Afganistan değil, dünyanın farklı yerlerinde yayılan IŞİD tehdidi ile uğraş etmeyi sürdüreceklerini söyledi. Öldürülen kişinin kimliği ve operasyonun ne vakit yapıldığına dair bilgi paylaşılmadı.

Öte yandan, BBC Türkçe’nin ABD’deki yayın ortağı CBS News’ten aktardığına nazaran, üst seviye bir ABD’li yetkili, IŞİD başkanının haftalar evvel öldürüldüğünü fakat vefatının teyit edilmesinin vakit aldığını söyledi. Yetkili, “Hükümetteki uzmanlar, bu kişinin sahiden de ataktan sorumlu olduğundan emin” dedi. IŞİD başkanının Taliban tarafından gaye mı alındığı yoksa örgüt ile Taliban ortasındaki çatışmalarda mı hayatını kaybettiği bilinmeyen.

Ne olmuştu?

Taliban’ın Afganistan’ın başşehri Kabil’i 20 yıl sonra tekrar ele geçirmesinden 11 gün sonra düzenlenen hücum sırasında, birçok sivil Afganistan’dan kaçmaya çalışıyordu. Akından birkaç saat evvel Batılı ülkeler, Kabil’deki vatandaşlarını, havaalanından uzak durmaları yolunda uyarmıştı. Kelam konusu ikaza münasebet olarak ise IŞİD’in Afganistan’daki kolunun havaalanında akın düzenleme ihtimali olması gösterilmişti. Düzenlenen akında 13 ABD askeri ile en az 170 Afgan’ın hayatını kaybetti.

Saldırıdan günler sonra ABD, başşehir Kabil’de insansız hava aracıyla (İHA) akın düzenlemişti. Her ne kadar intihar eylemcisinin amaç alındığı açıklansa da ABD’nin atağında yedisi çocuk 10 sivil hayatını kaybetmişti.

ABD’de Biden idaresi, ülke içinde ve dışında, Afganistan’dan çekilme sürecini yeterli yönetemediği gerekçesiyle eleştirilmişti. Afgan halkının terk edilerek yalnız, Amerikan silahlarının da sahipsiz bırakılması tenkit konusu olmuş, havaalanı hücumunda yaralanan bir Amerikan deniz piyadesi daha sonra Afganistan’dan çekilme kararını ‘felaket’ olarak nitelendirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir