Almanya’da seçme yaşının 16’ya indirilmesi tartışılıyor

Federal Meclis Lideri Baerbel Bas’ın ardından Aile Bakanı Lisa Paus da seçme yaşının parlamento seçimleri için 16’ya indirilmesi gerektiğini söyledi.

Paus, Funke Medya’ya yaptığı açıklamada, Avrupa parlamentosu seçimlerinde oy kullanma yaşının 16 olmasının değerli bir sinyal olduğunu lakin bununla yetinilmemesi gerektiğini belirterek, “Genç neslin korkuları ve muhtaçlıklarının da temelde dikkate alınabilmesi ve siyasi kararlar alınırken bunların da göz önünde bulundurulması için oy kullanma yaşı 16 olmalı.” sözlerini kullandı.

Genç kuşağın toplumun kendi durumlarıyla ilgilenmediği izlenimine sahip olduğuna işaret eden Paus, “İşte bu yüzden gençlere hemen daha fazla kelam hakkı vermek istiyorum.” diye konuştu.

Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas da Alman medyasına yaptığı açıklamada, 18 olan seçme yaşının Federal Meclis için geçerli olmaya devam etmesinin anlaşılmaz olduğunu söylemişti.

“Şahsen ben oy verme yaşının federal seviyede de 16 olarak uygulanmasından yanayım.” diyen Bas, yapılan araştırmaların bir kişinin okul yıllarında oy kullanmasına müsaade verildiği takdirde daha sonraki periyotta sandık başına gitme mümkünlüğünün arttığını ortaya koyduğunu ifade etmişti.

Almanya, Avrupa seçimleri için seçme yaşını 18’den 16’ya indirmişti.

Söz konusu değişiklik, birinci olarak Mayıs 2024’te Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimlerinde uygulanacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir