CHP’li İlgezdi: Kızılay kan bedeline yüzde yüz zam yaptı

Sarsıntının üçüncü gününde sivil toplum kuruluşuna çadır satması ile uzun müddet gündem olan Kızılay, 23 Mart prestijiyle 502 TL olan bir torba kanın bedelini 980 TL yaptı. CHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Kızılay’ın kan üzerinden yaptığı fiyat artışlarını eleştirdi.

‘KAN SAKLAMA ŞARTLARINI MAZERET EDEREK FİYATLARI ARTIRDI’

Evrensel gazetesinin aktardığına nazaran; Akkuş İlgezdi, “155 yıllık devlet kurumu Kızılay halktan parasız aldığı kanı KDV’si sıfır eser olarak hastanelere satıyor. Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın ‘SGK’ya verdiğimiz kandan ziyan ediyoruz’ açıklamaları insan hayatına bakış açılarının ve Kızılay’ın kurumsal kimliğinden ne kadar uzaklaştığının delilidir. Skandallarına yeni skandallar ekleyen Kızılay, kan saklama şartlarını mazeret ederek yüzde yüze yakın bir artırımla bir torba kanın fiyatını 502 TL’den 980’e çıkararak Toplumsal Güvenlik Kurumuna büyük bir maddi külfet yüklüyor. Bu durum kabul edilemez. Zelzelenin açtığı yaralar şimdi sarılamamışken yapılan bu atak vicdansızlıktır” dedi.

‘BİR TORBA KANIN BEDELİ 502 TL’DEN 980 TL’YE ÇIKTI

Türkiye’deki ulusal kan sağlayıcı, temin edici tek kurum Kızılay’ın kan bankasında yalnızca 3 günlük kan stoku kaldığı tezleri tazeliğini korurken artık ise Kızılay’ın SGK üzerinden bir torba kan fiyatına yüzde yüze yakın artırım yaptığı ortaya çıktı. Kızılay’ın “kan satmıyoruz” açıklamasıyla kan satışlarını yalanlamıştı. CHP’nin Sağlıktan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, mevzuya ait açıklamalarda bulundu.

Akkuş İlgezdi, “Özel Hastanelerde tedavi gören hastalarımız, sıhhat hizmetlerine fiyatlı erişebildiği için kanı da fiyatlı bir formda almış oluyorlar. Devlet hastanelerinde ise vatandaşın cebinden kan parası çıkmadığını tez eden Kızılay bir şeyi atlıyor yahut görmezden geliyor. 502 TL olan bir torba kanın parasını 980 TL yapan Kızılay, bu parayı SGK’dan yani devletten tahsis ederek yeniden vatandaşın cebinden çıkarmış oluyor. Devlet kurumları vatandaşın vergileriyle dönmüyor mu? Bunu sokaktan geçen bir çocuğa dahi sorsanız bilecekken Kızılay yetkilileri bunu bilmiyor mu? Hülasa Kızılay dolaylı yollardan da olsa kanın fiyatını tekrar vatandaşın cebinden çıkarmanın yolunu bulmuş” dedi.

Kızılay’a olan itimadın yerle bir olmasına karşın alternatifsiz bir kuruluş olmasından ötürü kan bağışı davetini da yineleyen İlgezdi, zelzele bölgelerinde kanın hâlâ önemli bir gereksinim olduğunu hatırlatarak, “Böyle bir vakitte kana SGK üzerinden artırım yapmak, yağmur yağıyorken şemsiye satmaya misal. SGK’nın içini boşaltmak demek vatandaşlarımızı fiyatsız sıhhat hizmetlerinden de yoksun bırakmak demektir. İnsan hayatını ticarileştiren, sıhhat hizmetlerini piyasalaştıran bu anlayışın tam da karşısındayız” diye konuştu. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir