Geleceğin hastalığı: 2050’de 1.3 milyar insan tehlike altında olacak

Yeni iddialar, 2021’de 529 milyon olan diyabet hastası sayısının 2050’de 1,3 milyarın üzerine çıkacağını öngörüyor.

Önümüzdeki 30 yıl içinde hiçbir ülkenin diyabet oranında düşüş görmesi beklenmiyor.

Bulgular The Lancet ve The Lancet Diabetes & Endocrinology mecmualarında yayınlandı.

Uzmanlar, diyabetin dünya çapında birçok hastalığı geride bırakarak beşerler ve sıhhat sistemleri için değerli bir tehdit oluşturduğunu söyleyerek bilgileri tasa verici olarak nitelendirdi.

YEDİ YAHUT SEKİZ BİREYDEN BİRİ DİYABET HASTASI OLACAK

New York’taki Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden Doktor Shivani Agarwal, “Diyabet, vaktimizin en büyük halk sıhhati tehditlerinden biri olmaya devam ediyor ve önümüzdeki otuz yılda her ülkede, yaş kümesinde ve cinsiyette agresif bir halde büyüyecek ve dünya çapındaki sıhhat sistemleri için önemli bir zorluk teşkil edecek” dedi.

BM, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık 9,8 milyar olacağını varsayım ediyor.

Bu, o vakte kadar yedi yahut sekiz şahıstan birinin diyabetle yaşayacağını gösteriyor.

Araştırma müellifleri şunları yazdı: “Diyabet hadiselerinin birçoklarını oluşturan tip 2 diyabet, büyük ölçüde önlenebilir ve birtakım durumlarda, hastalık seyrinde erken teşhis edilip yönetilirse potansiyel olarak geri döndürülebilir. Bununla birlikte, tüm deliller, başta birden fazla faktörün neden olduğu obezitedeki artış nedeniyle diyabet prevalansının dünya çapında arttığını gösteriyor.”

Yazarlar, azınlık etnik kümelerinin yaşadığı yapısal ırkçılığın ve “coğrafi eşitsizliğin” dünya çapında diyabet, hastalık, hastalık ve vefat oranlarını hızlandırdığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir