İlhan Palut’tan yabancı sınırı tepkisi: Bana matematik yaptırmasınlar

Arabam.com Konyaspor Teknik Yöneticisi İlhan Palut, yabancı oyuncu kuralına ait görüşlerini açıkladı.

Palut, Dünya Kupası nedeniyle Spor Toto Üstün Lig’e verilen ortada ekibinin Antalya’da yaptığı kampta, gündemle ilgili açıklamalar yaptı.

Sezon başında Avrupa’da çok acı bir deneyim yaşadıklarını hatırlatan Palut, “Bazen futbolda olumlu şeyleri görürsünüz ve öğrenirsiniz. Bazen de o kadar olumsuzu görürsünüz ki ‘sakın bir daha bu türlü bir şey yapmayayım’ dersiniz. Bizimki ikincisi oldu. Yalnızca futbol değil, öteki tertip eksiklerini de katarsak Vaduz maçları için bunlardan dersimizi çıkardık.” dedi.

Süper Lig’in bu dönem çok önemli bir tepe uğraşına sahne olduğunu vurgulayan Palut, şöyle devam etti:

“Geçen sene Trabzonspor’un büyük bir dominasyonu vardı. Gerisinden bizim tam ortak olamadığımız ancak rahatsız etmeye çalıştığımız bir yarış vardı. Son düzlükte Fenerbahçe’nin ikincilik yarışına dahil olduğu, temposunu artırıp İsmail hocayla bizi geçtiği bir tepe yarışı vardı. Bu sene o denli değil, çok grup konumlanıyor. Biz bir defa üst kümeye yapışmak istiyoruz. 4 doğal şampiyonluk adayının yanı sıra Başakşehir, Adana Demirspor, biz oradayız ve Kayserispor, Çağdaş hocayla birlikte zorluyor. Bu türlü bir küme var ve biz bu kümeden aşağı hakikat kopmak asla istemiyoruz. Burada tutunmak istiyoruz ve son düzlüğe girince alabileceğimiz en düzgün dereceyi almak istiyoruz.”

Gelecek dönem için gayelerini paylaşan Palut, “İnşallah bir daha Avrupa’ya gideriz. Türkiye Kupası yoluyla olur, tahminen ligdeki sıralamamızla olur. Olağan ki bunu isterim. Ve şayet bunu tekrar başarırsak çok büyük bir istikrar olacak ve bu sefer Avrupa’daki bir evvelki negatif durumumuzdan ders alarak inşallah daha yeterli performans gösteririz.” diye konuştu.

“Şampiyon olacağız diyebilme düzeyinde değiliz”

Antalya kampının çok uygun geçtiğini ve ligde düzgün bir pozisyonda olduklarını belirten Palut, şampiyonluk sözünü kullanmanın şu anda yanlışsız olmadığını lisana getirdi.

Aradan evvel son süreçte kıymetli puanlar yitirdiklerini aktaran Palut, “2 puan ortalamasını tutturup, 28 puanı yakalasak şu anda öbür bir şey konuşuyorduk. Bir gün tepe neden olmasın diyebilirim lakin biz şampiyon olacağız diye ortaya çıkmak hakikat değil. Şu anda şampiyon olacağız diyebilme düzeyinde değiliz. Büyük bir ekstra olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Kupası’nın kendileri için bir referans olduğunu da anlatan Palut, şunları aktardı:

“Çok kaliteli takımların, marketing kıymeti çok yüksek oyunculardan oluşan ulusal ekiplerin bile kompakt sistemler, temaslı oyun, gayret gücü, disipline bağlılık noktasında uygun performans gösteren ekipler karşısında başaramadığını görebiliyoruz. Bizim de burada Konyaspor üzere kadroların tutunabileceği tek kısım aslında bu kompakt ekip oyunu. Çok tekrar ve daima günlük performansların üstte olmasını sağlayabilmek. Bu kolay bir şey mi, evet değil. Alanda bir oyuncum 80. dakikada alır 2 kişiyi geçer, ya da frikikten atar beklentiye giremezsiniz. Bu, çok fazla optimistlik olur. Biz de ortaya koyduğumuz prensipleri sürdürerek, geliştirerek, üzerine giderek, oyuncularımız ve kendimizi devamlı konsantre tutarak başarabildiğimizin en uygununu başarmak istiyoruz.”

Lige çok güzel başladıklarını ve vakit zaman liderlik konumuna da geldiklerini hatırlatan Palut, şöyle devam etti:

“Puansal manada, sıralama manasında bizim için kabul edilebilir bir birinci dönemdi. Oyunun içeriğine bakınca savunma ve atak manasında ikiye ayırmak isterim. Savunma manasında zati ligin hali hazırda en az gol yiyen grubuyuz ki bir iki golü kendi standartlarımızın dışında çok kolay yedik. Onları da çıkarırsak çok uygun bir savunma performansında olduğumuzu söyleyebilirim lakin ofansif olarak üretmekte, skor bulmakta, coşkulu oynamakta, duruma girmekte istediğimiz kıvamda değildik. Bu ortada da o noktalarda tekrar dokunuşlar yaparak istediğimiz düzeye getirmeye çalışıyoruz. Yeni setler ekleyebiliriz, var olan setleri çok tekrarla pekiştirebiliriz. Bunun dışında kişisel oyuncu performansları ofansif noktada son derece kıymetli. Tekrar bunlara dokunup, üst çekip kadromuzun ofansif istatistiğini üstlere çekebiliriz.”

“Sonuçlandırmada problemler yaşadık”

İlhan Palut, rakip ceza alanına rahat girdiklerini ancak net durum ve sonuçlandırmada sorun yaşadıklarını söz etti.

Ofansif manada yükü paylaşamadıklarının altını çizen Palut, “Rakip ceza alanında topla buluşma oranında pek kabul edilebilir durumdayız. Topu oraya getiriyoruz ancak bir halde orada çok net duruma girme ve bunu tamamlama ismine külfetler yaşıyoruz. Saha içine döndüğümüz vakit ofansif manada yükü paylaşamama oldu. Birtakım oyuncuların üzerine çok yük bindi. Birtakım oyuncular gerekli performansa ulaşamadı. Fakat Rahmanovic gittikten sonra Cazip elimizdeki tek ofansif orta sahaydı. Onu da uzun mühlet kullanamadık ve bir biçimde topa sahip olan fakat bunu net konuma dönüştürmekte zorluk çeken bir grup manzarasını yaşadık. Artık sakat oyuncularımız düzeldi. Alımlı ve Muhammed yavaş yavaş ekibe dönüyor. Talih verdiğimiz oyuncuların da var olan formlarını daha üst çekerek kısırlıktan kurtulmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Rakiplerin savunma duruşları artık farklı”

İlhan Palut, rakip grupların eskisine nazaran Konyaspor’a karşı savunmada daha dikkatli olduğunu söyledi.

Her ekip ve antrenörün, her türlü savunma prensibini uygulamakta özgür olduğunu belirten Palut, “İlk zamanlardaki Konyaspor’a karşı savunma konsantrasyonu, savunmaya yapılan çizgi ve bilhassa bugün Konya’da oynanan maçlarda rakiplerin savunma duruşları artık farklı. Bunu sebep olarak öne süremem lakin evet daha kalabalık savunmaları da aşma ismine çalışmalar yapıyoruz. Rakibin durum alması, oyuncuların ferdi performansı, tekniği, aldıkları sorumluluklar, ortaya koydukları kalite son derece değerli. Biz aslında bu son saydığım parametreyi yükseltmek istiyoruz. Oyuncularımla çalışmalarda buna bugüne kadar düzgün tepki verdiler. İnşallah maçlara da yansır.” tabirlerini kullandı.

“Bana matematik yaptırmasınlar”

Yabancı oyuncu kuralına ait görüşlerini aktaran Palut, şunları söyledi:

“Benim Türk oyuncu oynatma konusunda bir kasvetim yok. Grubumda çok güzel oyuncular var. Ben 3 Türk’ü oynatabilecek durumdayım. Ben yalnızca karar vericilerden şunu istiyorum. Kaç yabancıya müsaade verirler bilmiyorum ancak İlhan Palut olarak fikrim diyelim 14 yabancı 12 Türk oyuncum var. Tamam 14+12. Artık gerisini bana bıraksınlar, karışmasınlar artık bana. 26 tane Konyaspor futbolcusu göreceğim karşımda. Hangi maç hangi strateji için kim gerekiyorsa ben ona baht vereceğim. Ya da bir maç kulübemdeki 5 yabancı mı oyuna almam gerekecek. Maç benden onu isteyecek, bana orada futboldan diğer bir şey düşündürmesinler. Bana matematik yaptırmasınlar. Esasen bizim ‘nasılsa bu rahatlıkla 14 yabancım var, bırak Türk oyuncuları 14 yabancıyla döndürürüm kadromu’ diyecek halimiz yok. Oradaki her oyuncuya dokunmam, onlara umut vermem, kullanmam, motive etmem gerekiyor. Bıraksınlar biz o 26 kişilik kadroyu kendi hakikat ve yanlışlarımızla döndürelim.”

“Şu anda transfer çalışmamız yok”

İlhan Palut, şu anda transfer çalışmalarının olmadığını lisana getirdi.

Transferde ismi geçen Bryan Teixeira’yı tanımadığını vurgulayan Palut, “Şu anda transfer çalışmamız yok. Birinci dönemde birtakım eksiklerimiz vardı lakin şu an birçok oyuncumuz form tuttu ve herkes uygun durumda. Ben transfer istemiyorum. Neden bu oyunculardan faydalanabilecekken kulübüme bu ekonomik kurallarda ekstra bir külfet getireyim. Aslında birinci durduğum yer burası.” tabirlerini kullandı.

“İnşallah transfere muhtaçlığımız olmaz.” diyen Palut, “Ama günün sonunda hala kimi noktaları çözemiyor isek, birtakım özel mevkiler vardır ki o mevkileri ikinci durumu olan oyuncularla dolduramazsınız direkt oranın oyuncusudur. Santrfor, 10 numara ya da kanat oyuncusu üzere. Burada idareyle konuşup ‘evet olmuyor bu oyunculara hakikaten muhtaçlığımız var, buralara katkıda bulunmamız lazım’ dersek ki inşallah tekrar demeyiz diyorum bir 10 numara ve bir kanat oyuncusu alabiliriz. İnşallah oyuncularım ‘hocam sen bir 10 numara, bir kanat demiştin lakin bak biz nasıl performans gösteriyoruz sen bu işten vazgeç’ der. İnşallah bana bunu dedirtirler, ben bu bahiste yanılmaya dünden razıyım.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir