Murat Ağırel: Kızılay’a Gönderilen 3.5 Milyon Euroluk Battaniye Parası Nerede?

Gazeteci Murat Ağırel, Kızılay’a sarsıntı sonrasında acil gereksinim olarak yollanan 3.5 milyon euroluk battaniye parasının nerede olduğunun bilinmediğini yazdı. Ağırel, Çin’den depremzedeler için gönderilen 20 bin çadırın dağıtılıp dağıtılmadığının ise meçhul olduğunu aktardı. 

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların üçüncü gününde Kızılay’ın AHBAP’a 46 milyon TL’lik çadır sattığını ortaya çıkaran Cumhuriyet gazetesi müellifi Murat Ağırel, bugünkü yazısında yazısında Kızılay’a gelen 3.5 milyon euro fiyatındaki battaniye yardımı ile Çin’den gelen çadırların akıbetini sordu.

“3.5 milyon euroluk battaniye yardımı bekletiliyor”

Ağırel yazısında şunları kaydetti:

‘Mesela Çin, 20 bin çadır göndermiş. Fransa, İspanya çadır göndermiş. Çin’den gelen çadırlar ne oldu. Ben akıbetine ulaşamadım. THY ile taşınmasına dair dokümanlara ulaştım lakin sonrasında bu çadırların nereye gönderildiğine dair bir evraka yahut bilgiye ulaşamadım. Türk Kızılay yetkilileri çadır haberimden sonra ne telefonuma çıktılar ne de yazılı sorularıma karşılık verdiler. Kızılay resmi açıklamasında 75 bin 136 çadır sevk ettik açıklaması yapmıştı. Sanki bu çadırlar deposunda var olan çadırlar mı yoksa Kızılhaç birliklerinden gelen çadırlar mı yanıtını bilmiyoruz. Çünkü yalnızca Çin’den 20 bin çadır gelmiş. Onu da satmamışlardır herhalde diye düşünüyorum.

Mesela federasyona bir yardım geliyor. Bu da 3.5 milyon Avro fiyatında battaniye yardımı. Soğuk iklim şartları için kıymet sıralamasında en değerli gereksinimlerden biri. Federasyona gelen bu yardım ne yapılıyor? Bekletiliyor efendim. Yazımı yazarken hala bekletiliyordu. Zira bu para ile battaniye alıp dağıtalım mı? Yoksa KIZILAY’ın deposunda eksilen battaniye stokunu mu tamamlayalım diye karar vermeye çalışıyorlardı.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir