Sayıştay: Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, kuzu ihalesinde en az 3 milyon 227 bin lira zarara uğratıldı

Sayıştay raporuna nazaran; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), 2021 yılında kendi yetiştirdiği 9 bin 750 kuzuyu satmak için dört sefer ihaleye çıktı. TİGEM, dört ihalenin üçünde belirlenen fiyattan daha fazla teklif gelmesine karşın “rekabet ortamı oluşmadığı” gerekçesiyle ihaleleri iptal etti ve kuzular kombinada daha ucuza kestirildi. Lakin bu sırada kuzuların bir kısmı öldü. Sayıştay, nakliye ve besleme sarfiyatları de eklenince kurumun en az 3 milyon 227 bin lira ziyana uğratıldığını saptadı.

Sayıştay denetçileri, TİGEM’in kuzu ihalesinde kurumun en az 3 milyon 227 bin lira ziyana uğratıldığını belirledi. Sayıştay’ın 2021 yılı kontrol raporuna nazaran; TİGEM’e bağlı Gözlü Tarım İşletmesi, kendi yetiştirdiği 9 bin 750 adet kuzuyu satmak için ihaleye çıktı. TİGEM Genel Müdürlüğü, kuzuların canlı yükünün kilogramı için 25 TL muhammen bedel belirledi. Açık yöntemle yapılan birinci ihalede, 8 bin 800 kuzu için kilogram başına 25,10 TL fiyat verildi. Lakin TİGEM, kâfi rekabetin oluşmadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal etti. Tıpkı ihale, daha sonra bir sefer açık yolla, iki sefer de pazarlık yordamıyla tekrarlandı. Bu ihalelerin ikisinde de TİGEM’in belirlediği fiyatın üzerinde teklif verildi. Lakin TİGEM, bu üç ihaleyi de birebir münasebetle iptal etti. TİGEM, ihaleye çıktığı kuzuların 9 bin 490’ını daha sonra daha ucuz bir fiyatla kombinada kestirdi. Bu sırada kuzuların bir kısmı öldü. Sayıştay, nakliye ve besleme sarfiyatları de eklenince kurumun en az 3 milyon 227 bin lira ziyana uğratıldığını saptadı.

Misafirhane ve işletmelerde mevzuata karşıt sarfiyat yapıldı

Sayıştay denetçileri ayrıca, TİGEM Genel Müdürlüğü ve işletmelerde faaliyet gösteren misafirhane ve dinlenme tesislerindeki fiyatsız konaklama nedeniyle gelir kayıpları yaşandığını ve masrafların kurum bütçesinden karşılandığını da belirledi. Raporda, 2021 yılında misafirhaneler ile eğitim ve dinlenme tesislerinin toplamda 2 milyon 137 bin 456 TL gelir elde ederken 15 milyon 326 bin 425 TL masraf yaptığı, 13 milyon 188 bin 969 TL masrafın ise bütçeden karşılandığı vurgulandı. Son 5 yılda mevzuata muhalif biçimde bütçeden karşılanan sarfiyat meblağının 46 milyon 253 bin 905 TL olduğu belirtildi.

Talep gören buğday çeşidi üretilmedi

Raporda, ülke genelinde satılan sertifikalı buğday tohumunun yaklaşık dörtte biri TİGEM tarafından karşılamasına karşın, ülkenin tahıl deposu olarak kabul edilen İç ve Orta Anadolu ile Trakya bölgelerinde üreticilere hitap eden ve talep gören bir buğday çeşidi üretilmediği kaydedildi.

Hastalık nedeniyle hayvanlar telef oldu

Raporun ‘Bulgu ve Öneriler’ kısmında ise TİGEM’de hayvan hastalıklarının ve bu hastalıklar nedeni ile telef olan hayvan sayılarının yüksek olduğu saptaması yer aldı. Rapora nazaran TİGEM’in 2021 yılında net periyot ziyanı 116 milyon 570 bin 607 TL. (ANKA)Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir