Sümer Holding’den geriye dava yükü kaldı

Bir vakitler Türk halkının gözünde taht kuran, vatandaşların her çeşit giysi gereksinimini ucuza karşıladığı Sümerbank tarihe karıştı, birçok kuruluşun birleşmesiyle Sümer Holding ismini aldı.

Fabrikaları kapanıp fonksiyonunu yitirdi ve üretimi de kalmadı. Sayıştay, Sümer Holding’in 3 bin 103 adet alacak davası bulunduğunu, davaların toplam bedelinin ise 2021 yılı sonu itibariyle 411 milyon lirayı aştığını belirledi. Bu paranın tahsilinin sıkıntı olduğu belirtilerek, ‘’Fuzuli masraf yapmayın” denildi.

Sayıştay denetçileri Sümer Holding’in dava konusu olan yahut icra takibinde bulunan kimi alacakların takip masraflarının alacak fiyatından fazla olduğunu, birtakım alacakların tahsil imkanının bulunmadığını, bu alacakların takibine devam edilmesinin yararsız sarfiyat ve iş kaybına neden olduğunu belirledi.

Sayıştay raporunda şunlar kaydedildi:

FUZULİ MASRAF

“Holdingin rastgele bir üretim faaliyeti kalmamıştır. Kurumun ana faaliyetlerden birini takibini üstlendiği davalar oluşturmaktadır. 2021 yılı sonu itibariyle 332 adet idari ve vergi davası, 1207 adet iş ve hukuk davası, 1420 adet icra davası, 12 adet ceza davası olmak üzere toplam 3103 adet dava evrakı, 38 avukat tarafından takip edilmektedir. Davaların toplam bedeli 411 milyon 80 bin liradır.

Dava süreci içersinde yaşanan sorunlar nedeniyle yüksek yargılama masrafları ödendiği ve mesai kaybı yaşandığı görülmektedir. Birtakım icra belgelerinde borçlulara tebligat yapılamadığı, emniyet tahkikatlarının olumsuz sonuçlandığı, kimi belgelerin icra müdürlüklerince bulunamadığı, bir kısmının ise imha edildiği için paranın tahsil imkanı kalmadığı tespit edilmiştir. Bu alacakların takibi için fuzuli masraf yapılmakta ve vakit kaybı oluşmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir